office@policycenter.eu (+40) 771 155 163
Policy Center for Roma and Minorities angajează Manager Financiar
05-01-2015
0

Cine suntem? Policy Center for Roma and Minorities este o organizație non-guvernamentală, non-profit, de tip think-tank, înființată în România în anul 2008, care acționează în vederea soluționării problemelor legate de incluziunea socială a romilor și a celorlalte minorități etnice. Misiunea noastră este de a susține romii și celelalte minorități entice să devină cetățeni activi ai societății în care trăiesc și de a stimula majoritatea să participe activ la procesul de incluziune socială. Profilul candidatului

  • Candidați motivați și serioși cu experiență de minim 3 ani în domeniul financiar/economic;
  • Experiență de minim 2 ani în gestionarea financiară a unor proiecte nerambursabile;
  • Studii universitare în domeniul economic/financiar;
  • Atenție la detalii;
  • Capacitate de planificare financiară, analiză și sinteză;
  • Bune abilități de comunicare;
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel cel puțin mediu;
  • Cunoașterea legislației în domeniu.

Responsabilități

  • Coordonarea activității ce ține de bugetare, trezorerie, contabilitate, taxe și control financiar;
  • Coordonarea și monitorizarea activității în vederea întocmirii declarațiilor financiare și fiscale în conformitate cu legislația românească în domeniu către autoritățile de stat;
  • Coordonarea și monitorizarea procedurilor interne de supraveghere și control pentru operațiunilor contabile, financiare și administrative în conformitate cu legislația în vigoare;
  • Menținerea comunicării cu contabilitatea;
  • Monitorizarea executării bugetelor proiectelor organizației în faza de implementare, conform cerințelor finanțatorilor;
  • Elaborarea raportărilor financiare intermediare și finale pentru finanțatorii organizației în funcție de contractele de finanțare existente;
  • Sprijinirea echipei responsabile de dezvoltarea propunerilor de proiecte în elaborarea bugetelor aferente;
  • Realizarea planificărilor financiare lunare și anuale;
  • Realizarea situațiile financiare solicitate de managerul de proiect/ directorul fundației și/sau autoritatea contractantă;
  • Menținerea unei relații corecte cu autoritățile statului român în domeniul taxelor și impozitelor, asigurând cadrul organizatoric și informațional necesar pentru controlul registrelor și evidențelor contabile și financiare ale Fundației.

Beneficii

  • Posibilitatea de a gestiona proiecte europene și internaționale;
  • Experiență într-un mediu provocator și dinamic;
  • Oportunitatea de a lucra într-o echipă tânără și dedicată.

Ce trebuie să faci pentru a candida? Ne trimiți la adresa office@policycenter.eu un CV și o scrisoare de intenție prin care să ne convingi că ești persoana potrivită pentru această poziție. Termen limită – 16 ianuarie 2015, ora 20:00.